#3 Ramones - Ramones

12. května 2014 v 19:25 | Johnny Násilník |  Deski
Rok: 1976
Škatulka: punk-rock
Délka: 29:04
Země: USA

01. Blitzkrieg Bop
02. Beat On The Brat
03. Judy is a Punk
04. I Wanna Be Your Boyfriend
05. Chain Saw
06. Now I Wanna Sniff Some Glue
07. I Don't Wanna Go Down To The Basement
08. Loudmouth
09. Havana Affair
10. Listen To My Heart
11. 53rd and 3rd
12. Let's Dance
13. I Don't Wanna Walk Around With You
14. Today Your Love, Tomorrow The World

One, two, three, four. Nesrat se s tím, prostě basa, bicí, kytara. Čtyři podivíni zničehonic vylezli z garaže v newyorském Queensu, a chtěli hrát v CBGB. V baru, který dával prostor kapelám nové vlny, kapelám adolescentů i bohímských umělců, kteří se poflakovali mezi odpadky v New Yorku stiženém krizí, nezaměstnaností a úpadkem po zlatých letech. V baru, kde se chcalo přímo v davu, kde to smrdělo pivem a zvratky, a kde se začal psát historie punku.
Ramones byli nebezpeční outsideři. Joey byl neuvěřitelně ohyzdný, ale nechal si narůst dlouhé vlasy a nasadil si velké sluneční brýle. Dee Dee vyrůstal mezi místními feťáky, píchal si herák a čichal lepidlo. Spoustu dní strávil v rauši na podlaze v domě své matky, vytáčel náhodná telefonní čísla a poslouchal šumění ve sluchátku. Když si vydělal na auto, nechal řídit bubeníka Tommyho, který byl zrovna na tripu. Starý Brouk vzplál a narazil do výlohy, Ramones uvnitř nadšeně řvali a domů jeli podzemkou. Legendy praví, že házeli staré televizní obrazovky z mrakodrapů dolů na lidi. Byli v hajzlu, poflakovali se a sháněli fet, žili na ulici a sdíleli lásku k muzice.
Milovali Iggyho, ale dříve chodili i na Who, ne tak dávno před vznikem kapely byste je nepoznali, jelikož nosili legíny, třpyťivé kalhoty a vysoké boty, dámské výstřední účesy, namalované rty, oči, napudrované tváře. To tehdy frčeli New York Dolls a glam rock.
Pouliční parchanti, kteří měli pocit, že jsou kreativní. Johnny Ramone prý poslouchal Hendrixe a jiné hráče. V sedmdesátých letech rock nabral směr, kdy se zdálo, že na kytaru dokážou hrát jenom polobozi. Dlouhá sóla, složité kompozice, koncepční alba a rockové symfonie. Aby byl takovým virtuozem, musel by Johnny cvičit celé roky a stejně by nikdy nebyl tak dobrý jako Hendrix. Proto si stvořil vlastní virtuozitu spočívající v neuvěřitelné rychlosti a divokosti.
Debutovou desku pojmenovali prostě "Ramones", nahráli ji za sedm dní a stála je 6 400 dolarů. Skladby jsou seřazené podle toho, jak vznikly. První Blitzkrieg Bop, kterou vymyslel bubeník Tommy Ramone (původem Maďar, ostatní z něj měli srandu, protože byl prý ujetej na jídlo a na svůj klid, prorokovali, a správně, že v kapele dlouhou nevydrží) a byla hymna. Hey ho, let's go je jako pokřik někde na závodě.
A texty, to je síla! Dá se na tom naučit základní cool angličtinu. I wanna. I don't wanna. Tři akordy a neuvěřitelné nasazení a texty o tom, co Ramones znali a žili. Blitzkrieg Bop je nejspíš o prvních pankáčích, respektive lidech, kteří chodili do CBGB. Ale nejde to říct s určitostí, není to žádná složitá poezie. "They're forming in the straight line, they're going through a tight wind, the kids are loosing their minds, blitzkreg bop!" Prostě tanec bleskové války, střel je zezadu.
V Now I Wanna Sniff Some Glue se zpívá prostě jen "now I wanna sniff some glue, now I wanna have somethin' to do, all the kids wanna sniff some glue, all the kids want somethin' to do." Je tu i cajdák I Wanna Be Your Boyfriend, písničky o tanci, lásce, o texaském masakru a řezání oběti s láskou, podivnost o americké špionáži na Kubě. 53rd and 3rd je o klukovské prostituci na newyorksých ulicích v názvu a jednom gigolovi, kterému dojde trpělivost a zabije. Závěrečná Today Your Love, Tomorrow The World je lovesong, který zpívá Adolf Hitler.
Ramones byli čirý minimalismus, agresivita, hlas ulice a přímočarost. Dva až tři akordy, rokenrol zahraný na maximální otáčky, téměř žádná skladba na desce nepřesáhne dvě minuty. Nápěvy a halekačky se opakují, stejně jako skladby zní v podstatě všechny stejně. Ale něco na tom bylo, jelikož Ramones se i díky své image s dlouhými vlasy sestřiženými podle hrnce, koženými bundami, džínsy, converskami a postojem s roztaženýma nohama a tou blbostí s jejich jmény (nebyli to bratři, prostě si všichni říkali Ramone, a jmenoval se tak i každý nový člen, kterých, především na postu bubeníka, bylo požehnaně), stali kultem.
Takovým kultem, že nahráli dalších x desítek desek, které zněly pořád stejně, a lidi to pořád kupovali a milovali. A Ramones hráli dál až do devadesátých let, ačkoli se téměř od samého začátku v kapele naprosto nenášeli, plavali v hektolitrech chlastu a v závějích drog krotili hněv, zášť, aby zase během letů přes oceán na další tour vybuchovali, zastavovali tourbus a přáli si, aby se všichni vybourali a umřeli.
Doporučuju knížku Poisoned Heart: Přežil jsem Ramones, kterou napsal basák Dee Dee Ramone, autor většiny songů. Ale spíš než o Ramones je o něm, jeho šílené osobnosti, závislostech a výtržnostech, asociálnosti a nebezpečných lidech kolem něj.

"Když jsem poprvé viděl Ramones, myslím, že zahráli 16 písniček za 12 minut nebo tak nějak. Bylo to jako strčit ruku do elektrické zásuvky." jakýsi hudbní žurnalista o Ramones
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 mrwikipetr1 mrwikipetr1 | E-mail | Web | 18. dubna 2015 v 21:42 | Reagovat

Pamatuju, když jsem toto prvně slyšel
Žádný album od nich už stejný není
Láska na první poslech, jsem se našel
S tímto mi hlavu opustilo snění

Četl jsem Please Kill Me, můžu doplnit
Leee Childers je asi žurnalistou tím
A přány buzen musel Dee Dee plnit
Ale ač možná i přesvědčeně zním
Vím
Že to jen někdo o nich tak napsal
A tím tak pád pravdy snadný nastal
No a co

Krásný komentář, taky jsem to zkoušel
Ale žádný můj ani takhle neušel
Seš punkáč, co se vyzná v minulosti
Doufám ale, že žiješ přítomností

Nenuť, prosím, je ať se vrátí zpátky
Neber jim jejich konec sladký
Neb asi jediná svoboda se ve smrti nachází
Se ti pak i ty největší řetězy rozrazí

A život věčný je spíše trest
Jestli v něco doufám, tak ve svůj rest

Sorry, že jsem ti zaspamoval blog
Asi vyzním jako (doplň libovolný počet přídavných jmen) cvok
A ne, nedělám to pro svý proražení
Protože nic jako můj čtenář není

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama