#4 Happy Mondays - Pills 'N' Thrills and Bellyaches

12. května 2014 v 20:49 | Johnny Násilník |  Deski
Rok: 1990
Škatulka: brit pop, dance rock
Délka: 43:46
Země: UK

01. Kinky Afro
02. God's Cop
03. Donovan
04. Grandbag's Funeral
05. Loose Fit
06. Dennis and Lois
07. Bob's Yer Uncle
08. Step On
09. Holiday
10. Harmony

Byl to Tony Wilson, vůdčí osobnost manchesterské hudební scény, kdo měl nejvíc starostí s bratry Ryderovými z Happy Mondays. Ten Tony Wilson, který na regionální televizi Granada TV pustil Sex Pistols, což, jak pamětníci vzpomínají, bylo, jako kdyby televizní obrazovky popraskaly a Rotten vyrazil zevnitř chcát divákovi do obýváku. Tony Wilson, jenž podepsal smlouvu s Joy Division vlastní krví, rozjel hudební klub, vydavatelství Factory Records a v obrovském klubu Hacienda dal prostor pro vznik psychedelické a extatické horečce, která ze šedivého průmyslového Manchesteru udělala barevný Madchester.
A jistě by nebyla úplná bez Happy Mondays. Bratři Shaun a Paul Ryderovi vídali ve Wilsonových pořadech Buzzcocks a Joy Division. I na filmové plátno se dostala legenda, která praví, že jednoho dne se bratři bavili tím, že nasypali holubům jed a bavili se tím, jak mrtví ptáci dopadají mezi šokující občany. V pozdějších letech na Wilsona stříleli - to, když je poslal nahrávat novou desku na Barbados, kde nemohli sehnat žádný herák. Ale byl tam crack. Postupně prosmažili prachy na studio, veškerou aparaturu a nakonec i svoje hadry, takže se cachtali sjetí v moři. Když se Shaun vrátil, vydíral Wilsona, který na feťáka vyzrál tak, že místo původní horentní sumy vyměnil za mix nového alba obsah své peněženky. Když si Wilson s osazenstvem Factory Records slavnostně pouštěl nové album v kanceláři, zjistil, že na pásce nejsou vůbec žádné vokály.
Happy Mondays byli feťáci. Pokud po nich producent chtěl¨, "aby mu hodili éčko," nejspíš se dočkal hurónského chechotu a pilulek se smajlíkem. Letěla extáze a Happy Mondays, které Wilson vyhrabal na soutěži mladých talentů, byli první kapelou, která využívala svoji energii k tomu, aby lidi roztancovala. Na pomoc si na pódium zvali vysokého feťáka Beze, který při začátku setu vylezl nahoru a začal hopsat a tancovat a roztančil celý dav. Neuvěřitelné párty v manchesterské Haciendě položily základy pro pozdější raveový boom.
Třetí album Pills'n'Thrills and Bellyaches vyšlo v době, kdy sklízeli úspěch dnes mnohem více adorovaní a nálepkami "legendární" a "nejlepší," obsypaní Stone Roses. Ti byli také psychedeličtí, a také funky, ale mnohem kytarovější, klidnější, zasněnější a zahloubanější. Happy Mondays pařili a při tom kouzlili s kytarami a tanečním beatem. Fúze dance music a rocku je i dnes povznášející, něco, co už se nehraje, něco, co zní moderně, ale přesto jako připomínka časů, které jsou dávno pryč.
Shaunův tripový a frenetický vokál dobarvuje koláž cinkavých kytarových riffů, rockového kvílení, plechových elektrických impulzů vycházejících z kytary, synťáků, kláves a funky basy. "Jupi jupi jéj jéj jéj," z úvodního majstrštyku Kinky Afro tu nahrávku charakterizuje. Úlet. Vrchol Happy Mondays těsně před implozí a krachem madchesterské euforie. Hédonistická, v acidu rozpuštěná, zasněná, přesto taneční deska.

Shaun Ryder: "Kundy jsou vždycky přitahovány mým enormním charisma - shit, to jsem byl já? Poblil jsem se?"

"Drogy jsou to, co ze mě udělalo lyrického génia, toho, kterého vidíš před sebou. Drogy, jakýkoli a všechny."


"Nemám moc tušení, kde jsem byl, právě jsem vystoupil z letadla, kámo. Myslím, že to bylo Španělsko nebo Norsko, nebo nějaký podobný šílený místo, zeptej se Beze," po návratu z Nizozemska.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 graphic-world-team graphic-world-team | Web | 12. května 2014 v 20:51 | Reagovat

Ahojky, zrovna rozjíždíme svůj nový grafický blog, nechceš nás navštívit a podpořit svou návštěvností?:) Neber to jako reklamu, ale jako pozvánku
GoGosen

2 Limonáda . • Blowme.blog.cz Limonáda . • Blowme.blog.cz | Web | 12. května 2014 v 20:55 | Reagovat

Super :)

3 Enitas Enitas | Web | 2. června 2014 v 11:25 | Reagovat

Úplně si připadám jak v nějakym zaplivanym anglickym klubu X let zpátky, kde všichni frčí na extázi a je to tam strašně šedý a hnusný, ale je to úplně jedno. Jinak dobrej nápad s "recenzema" (já vim) na desky, budu sem chodit nasávat novou (starou) muziku :)

4 cobban cobban | Web | 18. června 2015 v 17:51 | Reagovat

sms pujcka ihned na ucet :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama