#5 Stiff Little Fingers - Inflammable Material

13. května 2014 v 12:57 | Johnny Násilník |  Deski
Rok: 1979
Škatulka: Punk-rock
Délka: 41:08
Země: Severní Irsko

01. Suspect Device
02. State of Emergency
03. Here We Are Nowhere
04. Wasted Life
05. No More of That
06. Barbed Wire Love
07. White Noise
08. Breakout
09. Law and Order
10. Rough Trade
11. Johnny Was
12. Alternative Ulster
13. Closed Groove

Poprvé jsem setkal se Stiff Little Fingers ve filmu Všechny moje lásky. Introvertní nerd Dick tam vypráví podobně divný holce: "Green Day byli ovlivnění, abych tak řekl, dvěma kapelami…" -"The Clash," dořekne za něj ta holka. "…a kapelou Stiff Little Fingers." Můj kamarád by to napsal líp, zná to nazpaměť. Na každý pád se potom v krámku Championship Vinyl rozezní štěkot a řev úvodní pecky Suspect Device.


"Inflammable Material" je uřvaný, agresivní, neuvěřitelně špinavý kus severoirského punku. Má v sobě naléhavost a vzdor, onu opravdovost, kterou vyjádřil filmový Teri Hooley v Good Vibrations: "New York má účesy, Londýn má kalhoty, a Belfast má důvod!"

V Severním Irsku to v sedmdesátých letech bylo vostrý. Armáda na ulicích, bombové útoky IRA, pouliční rvačky, vraždy a občanská válka. Když přijeli do Belfastu Clash ve své militantní výstroji, fotili se s opravdovými vojáky na tancích. Zpěvák The Undertones tehdy řekl: "Tohle se jim vrátí a kousne je do prdele." A taky že jo, Joe Strummerovi potom chodily výhružné dopisy a nějaký čas chodil kanálama a bál se o svůj život.

Syrová nahrávka, muzika, připomínající Clash na první desce, ještě o něco hrubější a špinavější. Vokál Jakea Burnse je štěkotem psa, posluchače z toho úplně bolí hlasivky. Skladby se zaobírají realitou života v Ulsteru, policejní kurvou, sektářským násilím, náboženským rozkolem v zemi, terorismem a nudou dopadající na teenagery, kteří od svých rodičů dostali dědictví rozhašteřené a zbídačené země. Příbuzní umírali v kavárnách, kde teroristé odpálili pumu, vzrůstající nacionalismus dokola připomínal Cromwellovy zločiny a zvěrstva, která páchali Angličané na zeleném ostrově po několik staletí.

Vrcholem a geinální peckou je Alternative Ulster. Primitivní akordy poskládané v té nejpunkovější kombinaci, to mě zvedlo ze židle na první poslech. Má to atmosféru, je v tom naléhavost a energie, "grab it and change it's yours."

Zpívá se tam: Nothin' for us in Belfast / The Pound so old it's a pity / OK, there's the Trident in Bangors / then walk back to the city / we ain't got nothin' but they don't really care / they don't even know you know / they just want money / they can take it or leave it / what we need is.. an alternative Ulster!" Neuvěřitelně chytlavý refrén a anarchické frázování, naživo to občas Burns nezvládal zazpívat a jen řezal do kytary a plival útržky slov. A pak ta pasáž: "They say they're a part of you but that's not true you know. They say they've got control of you and that's a lie you know. They say you will never be free, free, free!" Jeden z nejlepších protestsongů, jaký jsem kdy slyšel.

Narvané sály a pogo, ne to kopání a strkání do sebe mimo rytmus, co se děje na punkových koncertech dneska, což vám, pokud nejste na sračky, dost otráví koncert. Nekontrolované poskakování do rytmu bicích, kdy dav vibruje nahoru a dolu, těsně namačkaný tělo na tělo. Nebezpečná doba a nebezpečná hudba.

Podobně jako Clash měli Stiff Little Fingers rádi reggae. Jak řekl Paul Simonon: "Reggae bylo jako číst noviny. Poslouchali jste staré jamajské pecky, a věděli jste, co se děje." I na "Inflammable Material" je jedna předělávka staré reggae skladby, osmiminutová verze Johnny Was od Boba Marleye. Ten o tom později napsal skladbu Punky Reggae Party, kde vyzdihnul to, že bílí britští punks hrávali staré pecky a mísili se s černými skinheads na párties v zakouřených špeluňkách.

Zajímavá je skladba Rough Trade, kde kapela vyjadřuje svoje názory na to, jak by měl fungovat hudební průmysl. Nejsem si jistý, zda to tak bylo, ale vsadil bych se, že právě to dalo jméno slavnému labelu Rough Trade, který rozhýbal o dekádu později indie (independent- nezávislý, ale jako malý jsem si v knihovně půjčoval Rock & Pop a měl jsem za to, že to je nějaké indické etno) rock v čele s The Smiths.

Take a look where you're livin'
You got the Army on the street
And the RUC dog of repression
Is barking at your feet
Is this the kind of place you wanna live?
Is this were you wanna be?
Is this the only life we're gonna have?
What we need is

An Alternative Ulster
Grab it change it's yours
Get an Alternative Ulster
Ignore the bores, their laws
Get an Alternative Ulster
Be an anti-security force
Alter your native Ulster
Alter your native land
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Blé Blé | Web | 17. května 2014 v 11:28 | Reagovat

hej cute blogísek, až na seznam "come back" připomínat takový věci je pěkně na ránu.
indické etno :D
Hořlavej matroš je pecka ale já snad mám radši album Nobody's Heroes. Líp se to poslouchá jako celek.   ..ale zase to nemá žádnou pecku jako Alternative Ulster.. ugh.. obě alba jsou super. slf sou super. muzika je super. vyřešeno 8-)

2 Julča Julča | Web | 17. května 2014 v 13:36 | Reagovat

Neznám.. Máš hodně osobitý styl hudby, originální :) Vybral by sis u mě v chart pro nejlepší hud. novinku?
http://fantasy-maniak.blog.cz/1405/hudebni-novinky-5-5-11-5-2014

3 Johnny Násilník Johnny Násilník | Web | 17. května 2014 v 18:25 | Reagovat

[1]: Ničí hrdiny mám rád taky, ale vždycky mě bavila víc ta první, asi možná jen proto, že je první....pro mě je takovou peckou jako Alternative Ulster na druhý desce Doesn't Make It Alright, ale to se nepočítá, žejo

[2]: nevybral

4 Zebra Zebra | Web | 19. května 2014 v 20:04 | Reagovat

strach ze smrti je indy vindy, nechci umřít, protože život miluju, když je mi zle, nepříde mi to jako zas tak hrozný řešení, když je mi dobře, nechci aby to skončilo.
ps:koho kurva zajímaj tvoje recenze... ts ts ts :-?

5 Johnny Násilník Johnny Násilník | Web | 19. května 2014 v 20:11 | Reagovat

[4]: to nejsou žádný posraný recenze, to je  tu jasně napsaný a z každýho článku čitelný, no, i když tenhle je docela recenzistickej. mám rád muziku a ty stories za tim a jestli to někoho zajímá je mi v tomhle případě celkem fuk, cvičim se v psaní, o tom, co se mi teď děje, je ta skoro dopsaná dalšídebilnídeníček knížka, co mám otevřenou, ale je to úplná magořina, víšjak, chápat věci jako já...

spíš mi řekni co je indy vindy :-D jako individuální?

6 Zebra Zebra | Web | 19. května 2014 v 21:23 | Reagovat

[5]: ne indy vindy je vyndanej ind. ...
tak já to nečetla víš jak, od pohledu to vypadá jak recenze.D

7 Johnny Násilník Johnny Násilník | Web | 19. května 2014 v 21:30 | Reagovat

[6]: si přečti o happy mondays, minimálně citáty shauna tě určitě pobaví, ty vyndaná indko a třeba si někdy zatancujem na 24 hour party people to je skoro taková pecka jako girls and boys

8 TROY TROY | Web | 22. června 2015 v 18:34 | Reagovat

půjčka u české spořitelny diskuze ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama