#6 Pavement - Crooked Rain, Crooked Rain

6. června 2014 v 18:42 | Johnny Násilník |  Deski
Rok: 1994
Škatulka: lo-fi, garage, indie rock
Délka: 42:18
Země: USA

01. Silent Kid
02. Elevate Me Later
03. Stop Breathin'
04. Cut Your Hair
05. Newark Wilder
06. Unfair
07. Gold Soundz
08. 5-4=Unity
09. Range Life
10. Heaven Is a Truck
11. Hit the Plane Down
12. Filmore Jive


Když se podívám na fotky kalifornské kapely Pavement, dostavuje se pocit, že tihle kluci jsou něčím jiní. Banda outsiderů, to není nic převratného, to bývá vodícím znakem většiny dobrých kapel. Flanelové košile, velké brýle, vousy a vůbec neudržovaný vzhled, šprtská aura kluků, kteří hledají nějakou nudnou party, ale jsou až tak strašní, že ji ani nemůžou najít. Dneska by zapadli na rušnou ulici kteréhokoli velkoměsta mezi frivolní a rádobybohémské hipstery, tehdy vypadali trochu jako grungeři ještě předtím, než svět grunge objevil.

Starší kapela frontamana Pavement Stephena Malkmuse hrála jednou s Black Flag, a Stephen, jak později přiznal v interview pro spisovatele, kterého u nás s určitostí nikdo nezná, byl téměř k smrti vyděšený. "Greg Ginn si něco míchal ve sklenici, nejspíš to byl nějaký proteinový či jinak zdravý drink, ale já si myslel, že to musí být herák," popisoval svoje pocity. "Henry Rollins neustále pumpoval s tou posilovací koulí, vypadali tak násilně a šíleně, tehdy jsem si řekl, že na tohle nejspíš nejsem dost punk."

A jejich druhé album "Crooked Rain, Crooked Rain," také s agresivním punkem nebo hardcorem nemá nic společného. Ale je v něm neuvěřitelná špinavost, která se stala základem pro pojem lo-fi (low fidelity, záměrně nekvalitní, ne čistý zvuk), hodně distorze a místy disharmonie, do které zapadá posmutnělý a také mírně falešný zpěv. A je v tom spousta srandy, kterou si Pavement tropili z rokenrolové ikonografie a průmyslu. Älbum nemá žádný hit, nic, co by zářilo na první poslech a zpívali jste si to a tancovali po bytě. Možná Cut Your Hair má k hitu blízko. Žádná prvoplánovost. Spousta odkazů na starší kapely, klidně si dovolili ukrást riff od Beatles a nacpat ho do několika věcí, a nejen Beatles, spoustu věcí.

Je slyšet, že Pavement rádi Sonic Youth, zvuk je trochu podobný starým věcem od Pixies, ale porovnávat je nejde. Ani popisovat či recenzovat. Je to zjevení a v některých ohledech hodně atypická deska. Přesně taková, jako ten pohled na jejich fotku. Silent Kid (který se, myslím, měl jmenovat Silence Kit, ale tiskařská chyba to navždy změnila) a Filmore Jive jsou úžasné skladby.


"Dobrý hlas není tak důležitý. Důležitější je znít opravdu jedinečně."

"Nejsem si jistý, jestli můžeš nadávat na vše, co znamená americký způsob života. Ale Státy jsou velké, takže, je tu hodně lidí a procento blbců bude samozřejmě vyšší."


"Jestli chcete být negativní, klidně říkejte, že všechny kytarové kapely po Beatles jsou ztrátou času, protože Beatles byli nejlepší. Podle mě je mnohem lepší dát novým nahrávkám šanci. (Stephen Malkmus)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama